Bečovská botanická zahrada
Tovární 478, 364 64 Bečov nad Teplou
Tel.: +420 736 642 792
Email: becovskabotanicka@seznam.cz
Než naší zahradu navštívíte, seznamte se trochu s jejím příběhem. K tomu vám pomůže několik otázek a odpovědí. Pokud budete mít zájem, rádi vám vše ještě blíže vysvětlíme. Určitě tím předejdeme nedorozuměním a vzájemně nepříjemným pocitům…
Bylo to v roce 1918 na popud zdejšího vévody Jindřicha Beaufort-Spontin v údolí řeky Teplé. V hradozámeckém areálu nebylo totiž dostatek místa pro tak rozsáhlou sbírku rostlin.
Ano, byla a jak… Říkalo se jí „Druhé Průhonice“ a znalci určitě ví, o co se jedná. Jindřichovým tchánem byl Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, majitel a zakladatel Průhonického parku (dnes památka UNESCO). Jindřich zde čerpal nejen inspiraci, ale získával i rostliny.
Jan Koditek, vynikající zahradník, vrchní zahradní inspektor a také nositel titulu Wandergarten. Do Bečova přišel na doporučení správce císařsko-královské botanické zahrady v Schönbrunnu.
ještě V dubnu 1945 museli opustit Bečov pouze s povozem a kufry. Doufali, že se sem někdy vrátí, ale to se už nestalo. Jejich odchodem skončila na 60 let jakákoliv péče o zahradu.
Zahrada byla ze dne na den zcela opuštěna, začala velmi rychle pustnout, zarůstat, proměnila se v neprostupný porost. Vzácné rostliny většinou uhynuly, cesty byly zasypány, náhon zničen, rybník vypuštěn, altány zdemolovány. Skleníková část se zbourala a následně byla zastavěna průmyslovým areálem.
Bečovskou botanickou zahradu se rozhodli vzkřísit místní dobrovolníci ze základní organizace ČSOP Berkut. Ti začali s obnovou naprosto zdevastovaného a zapomenutého kulturního dědictví. Veškeré práce v prvních letech probíhaly na dobrovolné bázi a zdarma.
Ano, první práce započaly kácením náletových dřevin. A protože terén je velmi náročný, nebylo možné používat těžkou techniku a vše se dělalo ručně. Od roku 2018 se již zase sází.
Odkupovalo, i proto aby se do zahrady dalo vůbec vejít a vjet. A museli se všechny ostatní plochy (cca 12 ha) odkoupit za odhadní ceny, protože byli také jiní zájemci. To vše zaplatila nezisková organizace z vlastní kapsy! Moc pomohli i drobní dárci.
Protože je areál velký a je toho již hodně vysázeno. Aby byla udržena kontinuita, nemůže zahrada zůstat bez mladých výsadeb. Ale o tyto výsadby se musí již starat odborně zdatní zahradníci. A těch máme málo i proto, že na ně nemáme finanční zdroje. Zkuste se zamyslet, kolik stojí pracovní síla…
Protože ještě stále sázíme a budeme sázet. Systém značení v botanických zahradách musí být velmi propracovaný a naprosto přesný. Také si uvědomte, kolik stojí jedna cedulka a když máte označit 2000 rostlin, tak…
Protože jsme opravdu jediná takto velká botanická zahrada, která si vydělává sama na sebe. Nepatříme pod žádnou univerzitu, výzkumný ústav, kraj či město. Musíme splácet úvěry, nájmy, energie, svoz odpadu, musíme samozřejmě platit zaměstnance a také řešit technické problémy, které vzniknou během provozu. I vandalismus. To vše stojí peníze! Vstupné je hlavním zdrojem pro financování celé obnovy. Děkujeme, že jste zaplatili a stali se tak zachránci této jedinečné památky.
Další informace na tel: 736642792 nebo becovskabotanicka@seznam.cz
Obnova Bečovské botanické zahrady, environmentální vzdělávání i volnočasové aktivity probíhají za podpory Karlovarského kraje. Dílčí projekty jsou spolufinancovány ze strany MŠMT, SFŽP, Karlovarského kraje, ÚVR ČSOP a MAS Kraj živých vod. Zaměstnanecká místa vznikají za podpory MPSV a ÚP.